Пән: География |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Б.Т. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: 03.05.19 |
Сынып: 7 |
Оқушы саны: 9 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
6. Елтану және саяси география негіздері 6.1 Дүние жүзі елдері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Ғылымға кіріспе пәнінен оқушылар елдерге қатысты ұғымдарды меңгерген. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
7.6.1.1 елдерді географиялық орнына байланысты топтастырады (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде); 7.6.1.2. елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Елдер Елдердің географиялық орны Аралдық мемлекет, түбектік мемлекет, топаралдық мемлекет, құрлық ішілік мемлекеттер, теңіз жағалауындағы мемлекеттер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Дүниежүзі елдері...................................................................................бөлінеді. Елдердің экономикалық географиялық жағдайына ........................... жатады. Мұхит аралдарының тобы..... Теңіз шекарасы жоқ .... ......теңізге шығатын жолы бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Топтық жұмыста адалдық, серіктестік, толеранттылық, жауапкершілік құндылықтарды дарыту арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау). Жаһандық азаматтық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дүниежүзі тарихы математика |
Мәтінмен жұмыс кезінде топтық тапсырмада көрініс табады Картамен жұмыс кезінде |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация |
-оқушыны дескриптор бойынша сабақ мақсатына қол жеткізу. -топтық немесе жеке жұмыстарда оқушыға жеке көмек көрсету; -оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдап тарату. Дарындылылықты дамыту: тереңдету арқылы жүзеге асады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
6.2.5.2 – шартты белгілер арқылы географиялық карталарды оқу 7.1.1.3 - географиялық дереккөздермен (карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар, видео) жұмыс істейді;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин
4-6 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. (3 мин) Амандасу. Оқушылырдың назарын сабаққа аудару, сабақтың мақсат-міндеттерімен, сабақтағы оқушы жұмыстарын бағалау әдістерімен таныстыру. -Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Оның ерекшелігі – біз сендермен дүние жүзінің әртүрлі мемлекеттеріне саяхат жасаймыз. Өздерің түсінгендей саяхатқа ұшақпен аттанамыз. Ал мен сендердің бортсеріктерің боламын. -Сендер қандай елдерге саяхат жасағыларың келеді?(оқушылар елдердің атауларын айтады) - Ал бұл елдер туралы сендер не білесіңдер? Аумағы қандай, қайда орналасқан, оның жерінде қандай өзендер мен көлдер, таулар бар? Қандай мемлекеттермен, мұхит нмесе теңіздермен шектесіп жатқанын білесіңдер ме? - Ендеше, бүгін сабақта біз елдерге елдерді географиялық орнына байланысты жіктеуді және оларға сипаттама беруді жоспарлаймыз. Ал сабағымыздың тақырыбы: Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы . Саяхат барысында әр құрлықта аялдама жасаймыз .Әр аялдаманың тапсырмасы болады. (маршрутты көрсету)
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар, оқулықтан алынған қажетті мәтіндер жұмыс дәптерінде берілген.
ІІ.Үй жұмысын тексеру. /3 мин/ «Еуразия»
Тапсырма 1.Терминдер мен анықтамалар арасындағы сәйкестікті табу. Жұмыс түрі: жеке жұмыс Бағалау критерийі: мемлекет, ел, географиялық жағдай, математикалық – географиялық орналасу, физикалық- географиялық орналасу терминдерінің анықтамасын біледі.
Жауап кілті:
|
Презентация Суреттер, карталар, жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Білу және түсіну
7-10 мин
Қолдану
11-13
14-16
17-20
21-22 мин
23-26
Қорғауға 3 мин(27-30)
31-34 мин
Қорғауға 3 мин (35-37 мин)
|
Видео «Дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы»
Мәтін
Тапсырма 2. Дүниежүзінің саяси және физикалық картасын пайдаланып, берілген тізімдегі мемлекеттерді типіне қарай жіктеп, кесте түрінде көрсетіңдер. «Солтүстік Америка» Жұмыс түрі: жұптық Бағалау критерийі: Саяси картаны пайдаланып берілген мемлекеттерді табады, ЭГЖ типін анықтайды, жіктеп, кестеге енгізеді.
ҚБ: өзара бағалау Уақыты: 3 мин
Боливия, Бразилия, Индонезия, Шри -Ланка, Италия, Қазақстан, Канада, Куба, , Мексика, Мадагаскар, Непал, Жаңа Зеландия, Португалия, Сауд Арабиясы, Филиппин
Жауап кілті:
Тапсырма 3. Кескін картаға аумағы бойынша ең ірі жеті елді белгілеу. «Оңтүстік Америка» Жұмыс түрі: жеке БОӘ: Кескін картамен жұмыс Бағалау критерийі: Саяси картаны пайдаланып, аумағы үлкен мемлекеттерді табады, кескін картаға белгілейді, шартты белгілерді қояды. ҚБ: өзара Уақыты: 3 мин
Тапсырма 4. «Африка» Дүние жүзінің саяси картасын пайдаланып, берілген тізімнің ішінен қай ел артық және неге артық екенін анықтау. Кесте түрінде толтыру.. Жұмыс түрі: жұптық Бағалау критерийі: Саяси картаны пайдаланып берілген мемлекеттерді табады, ЭГЖ типін анықтайды, артық мемлкетті табады, кестеге енгізеді.. ҚБ: өзін-өзі бағалау Уақыты: 4 мин 1.Греция, Италия, Монғолия, Португалия. 2.Үндістан, Сербия,Өзбекстан, Чад. 3.Куба, Ұлыбритания, Мадагаскар, Ресей.
Жауап кілті:
Топқа бөліну –сергіту сәті Сыныптың ішінде әр жерде ораласқан қиындыларды (екі түрлі түс) оқушылар жинап, түсіне қарай біріктіреді. Қиындыларды біріктіргенде бір топта Солтүстік Американың, екінші топта Аустралияның бейнесі шығады. Соған сәйкес оқушылар екі топқа бөлінеді.
Тапсырма 5. Жоспар бойынша елдің физикалық-географиялық жағдайына сипаттама беру. «Аустралия» Жұмыс түрі: топтық Уақыты: 4 мин
1. Елдің атауы 2. Жартышарда елдің орналасуы 3. Қандай ірі су нысанымен шайылып жатыр? 4. Қандай ірі таулар мен жазықтар, өзен-көлдер бар? 5. Ел қандай мемлекеттермен және қай жерде шектеседі? 6. Астанасы 7. Елдің географиялық жағдайының табиғат пен адамның өмір сүру жағдайына, шаруашылығына әсері
6-тапсырма. (Қазақстан туралы) Шығармашылық тапсырма І топ. Қазақстан төлқұжаты
ІІ топ. Туристерге Қазақстан туралы жарнама жасау ( постер түрінде)
|
Карталар, видео. Жұмыс дәптері
Саяси карта, физикалық карта
кескін карта, түрлі-түсті фломастер
Қағаз қиындылары
А3 қа,азы, саяси және физикалық карта
Қазақстанның фзикалық картасы, суреттер, ватман
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
38-40 мин |
Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды
Кері байланыс: Оқушылар стикерлерге өз аттарын жазып, жинаған ұпайларымен қай қалаға тегін саяхат жасай алатындарын айтып, картаға сол қаланың тұсына жапсырады. Бірнеше оқушы сабақ барысында өз нәтижелері туралы айтып кетеді. Үй жұмысы: *43 оқу
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||